Tarihçe
Kızılay savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.

 • 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay
 • 1877´de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti"
 • 1923´de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti"
 • 1935´te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
 • 1947´de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.


  kızılay

  Kızılay´ın alameti beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.

  Kızılay alameti Devletler Hukuku´nun ilgi hükümleri gereğince savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi kurul ve kurum savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlık timsali olan bu işareti kullanamaz.

  Kızılay 1876 Osmanlı- Rus Savaşı´ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı´na kadar geçen süre içinde Türkiye´nin taraf olduğu tüm savaşlarda cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler hasta taşıma servisleri donattığı hastane gemileri yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik´in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul´da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını barınağı ve beslenmelerini sağlamış uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış hemşirelik eğitimi ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

  Kızılay´ın amacı her nerede görülür ise hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak insanın hayatını ve sağlığını korumak onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı dostluğu saygıyı işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın ıstırap anında eşitliğin savaşın en kızgın anında insancıllığın tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

  Kızılay Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu´nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar insanlık ayrım gözetmemek tarafsızlık bağımsızlık hayır kurumu niteliği birlik ve evrensellik ilkeleridir.
  Kızılay tüzel kişiliğe sahip özel hukuk hükümlerine tâbi kâr amacı gütmeyen yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

  Kızılay´ın teşkilatı Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay´ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

  tarihçe

  Kızılay İzmit Şubesi 1924 yılında İzmit ´in vilayet oluşu ile birlikte kuruldu. İlk Başkanı Reis Nuri Bey ´dir. Kuruluşundan bu güne kadar 17 Başkan görev almıştır. Şimdiki Başkanı İnşaat T. Muzaffer Şişmanoğlu´ dur. Kızılay İzmit Şubesi Ömerağa Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki Kızılay İş Merkezi ´nde görev yapmaktadır. 1964 - 1968 yılları arasında yapılan eski iş hanı 1985 yılında yıktırılarak 3500 m² alanlı bu günkü iş merkezi inşaa edilmiştir.


 •   görüşleriniz  
  Web sitemiz hakkındaki görüş ...
  Devamı
  destekçilerimiz


  destekçilerimiz

   

   

   
  ff
  ff
  ff
  KIZILAY KOCAELİ ŞUBE BAŞKANLIĞI
  Adres : Kemalpaşa Mah. Eski Postane Sok. Çağlayan İş Merk. No:1 Kat:1 Kocaeli İzmit
  Telefon : 0 262 322 44 44
  Fax : 0 262 322 58 47
  E-mail : kocaeli.sube@kizilay.org.tr
  Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail
  Web Tasarım & Hosting
  Atak Teknoloji