AFAD TATBİKAT

Afad Tatbikatı

2014’te yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planına (TAMP) entegre olarak illerde hazırlanan, İlimizde de TAMP-Kocaeli adını alan müdahale planının bir gereği olarak 1999 Marmara Depreminin merkezi olan, Gölcük Kavaklı Deniz Evler Sitesinde, arama kurtarma tatbikatı yapıldı. 21 kuruluşun aktif görev aldığı tatbikat 2 saat sürdü. Türk Kızılayı Kocaeli Şube Başkanlığımız ve Marmara Afet Operasyon Merkezi (MAFOM) Beslenme Hizmet Grubunda yer alıp, tatbikatta senaryo gereği afetzedelere ve alanda çalışan kurum personellerine sıcak çorba ve çay ikramında bulunduk.

Kocaeli Vali Yardımcısı Sn. Abdullah Etil beyefendinin başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata,13 hizmet grubundan 21 kuruluşun tatbikat alanında 200 civarında personeli ve 50 civarında aracı görev aldı.

21 kurum/kuruluşun aktif olarak katıldığı tatbikatta 5,2 şiddetli bir deprem senaryosuna göre aksiyonlar sergilendi. Senaryoya göre tatbikatta; arama kurtarma, yangın, KBRN olayları ana aksiyon olarak ele alındı ve ilgili hizmet grupları ile TAMP-Kocaeli planına göre müdahale faaliyetleri gerçekleştirildi.  Güvenlik güçleri keşif ve güvenlik önlemleri aldıktan sonra Gölcük ilçesine yakın konumlu gönüllü STK’lar depremden etkilenen alana intikal etti, daha sonra da AFAD, UMKE ve 112 sağlık ekipleri alana ulaştı. Donanma komutanlığı havadan keşif için helikopter kaldırdı. Tüm veriler AFAD Başkanlığına aktarılarak, tatbikat gerçekleştirildi.

KBRN ölçümleri sonrası Denizevler site alanında özel olarak yıktırılan bir bina enkazında arama kurtarma operasyonu yapıldı. Aynı sitedeki bir binada çıkan yangın söndürüldü ve binada mahsur kalan bir vatandaş kurulan istasyonla aşağı indirildi. KBRN’ye maruz kalan bir vatandaş da kurtarılarak yıkama ve arındırma işlemine tabi tutuldu. Enerji kurumları hayatı normale döndürme kapsamında çalışmalara başladı. Kopan elektrik kabloları monte edildi. Senaryo gereği depremzedelere Kızılay tarafından ikramlar yapıldı. Hasar tespit, enkaz kaldırma ve psikososyal hizmet gruplarından sorumlu kuruluşlarda ekipleriyle müdahalede bulunarak, senaryo sonlandırıldı. 

  görüşleriniz  
Web sitemiz hakkındaki görüş ...
Devamı
destekçilerimiz


destekçilerimiz

 

 

 
ff
ff
ff
KIZILAY KOCAELİ ŞUBE BAŞKANLIĞI
Adres : Kemalpaşa Mah. Eski Postane Sok. Çağlayan İş Merk. No:1 Kat:1 Kocaeli İzmit
Telefon : 0 262 322 44 44
Fax : 0 262 322 58 47
E-mail : kocaeli.sube@kizilay.org.tr
Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji