UMKE TATBİKAT

UMKE tarafından düzenlenen kurtarma tatbikatına katılan Sağlık Bakanı Sn. Recep Akdağ beyefendinin UMKE projesinin İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın projesi olduğunu belirterek, “Kocaeli afete hazır tek il” dedi.

Bir dizi ziyaret kapsamında kentimize gelen T.C Sağlık Bakanı Recep Akdağ AK Parti il Teşkilatı’na yapmış olduğu ziyaret sonrasında Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)’nin Gölcük Kavaklı’da düzenlenen kurtarma tatbikatını izledi. Sn. Bakan Akdağ beyefendinin katıldığı programa Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşları arasında Kızılay Kocaelİ Şubesi olarak bizler de katılım sağladık.

Tatbikat öncesinde kısa bir konuşma gerçekleştiren Sağlık Bakanı Sn. Akdağ yaptığı konuşmasında, “UMKE’yi konuştuğumuz günü hatırlıyorum. O zaman milletvekilimiz olan şimdi İzmit Belediye Başkanı görevi yürüten Nevzat Doğan ile UMKE’nin kurulması için konuşma yapmıştık. Kocaeli’nin depremden çok etkilendiğini bu yüzden özellikle Kocaeli’nde böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu söylemişti. Ben de ‘Tamam o zaman bu işi kuralım’ demiştim. O gün bugündür 8 bin gönüllü ile yolumuza devam ediyoruz. Şuan da bütün afetlere hazır tek il Kocaeli’dir. Sağlık Bakanlığı olarak UMKE için elimizde olan tüm donanımları hayata soktuk. Bundan sonra da daha iyi şeyleri temin etmeye çalışarak eğitimlerimizi sıcak tutacağız. İnanıyorum ki her afetin üstünden başarı ile geleceğiz” diye konuştu.

Akdağ konuşmasının ardından UMKE yetkililerine telsiz üzerinden talimat vererek tatbikatı başlatmalarını söyledi. İlk tatbikat deprem sonrasında karaya oturmuş yolcu gemisinde yapıldı. Akdağ tatbikatı programın yapıldığı alanda ekrandan canlı olarak izlerken tatbikat sırasında UMKE ekipleri gemiden çıkardıkları yaralıları alanda kurdukları ilk yardım çadırlarında tedavi altına aldı. Birinci tatbikat sonrasında depremin ardından binalarda mahsur kalan vatandaşları kurtarma tatbikatı yapıldı. Bakan Akdağ tatbikat sonunda tüm UMKE gönüllülerini ve katılımcıları  tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

  görüşleriniz  
Web sitemiz hakkındaki görüş ...
Devamı
destekçilerimiz


destekçilerimiz

 

 

 
ff
ff
ff
KIZILAY KOCAELİ ŞUBE BAŞKANLIĞI
Adres : Kemalpaşa Mah. Eski Postane Sok. Çağlayan İş Merk. No:1 Kat:1 Kocaeli İzmit
Telefon : 0 262 322 44 44
Fax : 0 262 322 58 47
E-mail : kocaeli.sube@kizilay.org.tr
Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji