2017 YILI KURBAN KAMPANYASI

KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRSÜN

 

2007 yılından bu yana “Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası” düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yurtiçinde bir hisse bedeli 735 lira, yurt dışında ise 500 lira olarak belirleyen Kızılay, milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketini taşımayı hedefliyor. 

 
Kızılay’ın geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2017 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, kurban etlerini de yüzbinlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban Bayramı içinde değil, yıl boyu ete kavuşacak.
 
Bu yıl yeniden “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla kampanyayı başlatan Kızılay, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan, Cengiz Yurdabekçi ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu yer aldı.
 
“İhtiyaç sahiplerinin sofralarını şenlendireceğiz”   
 
Türk Kızılayı`nın gelecek yıl 150. yılını kutlayacak "köklü bir çınar" olduğunu vurgulayan Kınık, bu yılki kampanyayı "Kurban bereketi yıl boyu sürsün" sloganıyla yürüttüklerini ifade etti. Kızılay`ın kampanyasının, kurban bereketinin sadece bayram süresince değil, yıl boyu devam etmesini sağlayan bir model olduğunu ifade eden Kınık, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Et ve Süt Kurumu ile bir anlaşma yaptıklarını kaydetti.
 
Bu anlaşma çerçevesinde toplanan vekâletlerle kurbanların Et ve Süt Kurumu kombinalarında kesileceğini vurgulayan Kınık, “Kesilen hayvanlar, şoklanıyor ve peyderpey kavurma ve konserve haline getiriliyor. Geçen yıl elimizde 500 bin konserve vardı. Ağırlıklı olarak afetlerden etkilenmiş, terör nedeniyle mağdur olmuş, yoksulluk çeken yurttaşlar ve dünyada ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırıldı. Bu sene de aynı modeli işleterek ki bu özgün bir modeldir ülke içinde 650 bin insana, ülke dışında da yaklaşık 1 milyon 300 bin insana, yani toplamda 1 milyon 950 bin insana kurban bereketini taşımayı arzu ediyoruz. Bu sene Kızılay olarak öngördüğümüz kurban hisse sayısı 100 bin. Bunun yaklaşık 35 binini yurt içinde, geri kalan kısmını da dünyanın 31 ülkesinde keserek ihtiyaç sahiplerinin sofralarını şenlendireceğiz. Türkiye`nin, milletimizin, Anadolu`nun paylaşma duygularını o insanlarla birlikte şenliğe dönüştüreceğiz. Kurbanı, bayram olarak kutlamalarına yardımcı olacağız.” ifadesinde bulundu.
 
Yardımlar 31 Ülkeye Ulaştırılacak 
 
Kınık, Kurban Bayramı`nda paylaşmanın, özellikle silahlı çatışmalar ve afetlerden etkilenen toplumlar için “rehabilitasyon” anlamına geldiğinin de altını çizdi.
 
Ulaştırdıkları yardımlarla bu insanlara, dünyanın başka bir yerinde kendi dertleriyle dertlenen insanlar olduğunu hatırlattıklarını dile getiren Kınık, yardımların Balkanlar`dan Afrika`ya, Orta Asya`dan Arap yarımadasına kadar 31 ülkeye ulaştırılacağının altını çizdi. Bu yıl kurban eti ulaştırılacak ülkeler listesine Tataristan ve Güney Sudan`ın da eklendiğini kaydeden Kınık, özellikle kuraklık ve silahlı çatışmaların yaşandığı bölgelere ağırlık verdiklerini söyledi. Kınık, ramazan ayı boyunca da AFAD ve TİKA`nın da destekleriyle 13 milyon insana yardım ulaştırdıklarını ve bu yardımların halen sürdüğünü bildirdi.
 
Kurban Hisse Fiyatlarına İndirim 
 
Türkiye`nin son dönemde önemli sorunlarla mücadele ettiğini dile getiren Kınık, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında milletin büyük bir direniş gösterdiğini hatırlattı. Yaşanan gelişmelerin ekonomiye zarar vermemesi için de büyük gayret gösterildiğine değinen ve Kurban Bayramı öncesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile kurban fiyatlarıyla ilgili görüşme yaptıklarını belirteb Kınık, “Görüşmede birbirimizle sözleştik. Sayın Bakanımız Fakıbaba ile `Bu sene kurban fiyatlarına zam yapmayalım, daha fazla sayıda kurban hissesi alalım, daha çok yoksulun sofrasında bu payları inşallah dağıtalım` dedik. Bunun için de elimizden gelen ne varsa operasyonel maliyetlerimizi düşürmek. Et ve Süt Kurumu ve Kızılay açısından elimizden gelen gayreti sarf ettik ve belki çok zor oldu ama kurban fiyatımızı bir önceki yılki kurban fiyatımızın altına çektik. 740 lira olan kurban fiyatımız bu sene 735 lira olarak belirlendi. Yurt dışı kurban fiyatlarımız da 500 lira olarak belirlendi. Bu fiyatlarla inşallah Türkiye`deki hem üreticinin hem tüketicinin hem de kırmızı et tüketme noktasında sıkıntısı olan yoksullarımızın pek çok yarasına derman olacağız. `Kurban bereketi yıl boyu sürsün` adı altında başlattığımız bu organizasyonumuz, 1 Eylül`e kadar devam edecek. Yaklaşık 30 gün boyunca vatandaşlarımızın kurban vekaletlerini almaya devam edeceğiz.” dedi.
 
Kınık, kurban ibadetlerini vekaletle yapmaya karar veren vatandaşlara da bağışlarını son dakikaya bırakmamaları çağrısında bulundu. Bayrama kadarki bir ayın kendilerine planlama için imkan tanıdığını vurgulayan Kınık, siyasi liderlerden kurban vekaletlerini bu yıl da Kızılay`a bağışlamalarını beklediklerini dile getirdi.
 
Bağış nasıl yapılacak? 
 
Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlar, bankalardaki Kızılay bağış hesaplarına, Türk Kızılayı şubeleri, PTT şubelerindeki Kızılay posta çeki hesabı, 168 Ücretsiz Çağrı Merkezi ve 
www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecek.
 
Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek vekâlet sahipleri, 4 taksit imkânından yararlanabilecek. Vekaletlerini Kızılay`a vermek isteyen yurt dışındaki vatandaşlar ise Kızılay internet sayfası üzerinden bağış menüsünü kullanarak online ödeme yapabilecek, ayrıca 0090 312 458 30 00 numaralı telefondan Kızılay`ın ücretsiz danışma ve bağış hattını arayarak, uluslararası kredi kartı ile vekalet bedelini ödeyebilecek. Almanya`daki Ziraat Bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığıyla da kurban vekâlet bedeli ödemesi yapılabilecek.

  görüşleriniz  
Web sitemiz hakkındaki görüş ...
Devamı
destekçilerimiz


destekçilerimiz

 

 

 
ff
ff
ff
KIZILAY KOCAELİ ŞUBE BAŞKANLIĞI
Adres : Kemalpaşa Mah. Eski Postane Sok. Çağlayan İş Merk. No:1 Kat:1 Kocaeli İzmit
Telefon : 0 262 322 44 44
Fax : 0 262 322 58 47
E-mail : kocaeli.sube@kizilay.org.tr
Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji